X
X

Domain Nedir? Nasıl Alınır Ve Önemi Nedir?

Domain nedir ve ne için kullanılır bilirseniz sanal dünyada daha kaliteli bir varlık sergileyebilirsiniz. Özellikle ticari bir faaliyet sergileyen kişiyseniz, işlerinizi ve gelirinizi artırmak içinde web sitesi kurmak istiyorsanız domain terimini bilmeniz önemlidir. Çünkü kaliteli bir alan adı almanız sanal dünyadaki varlığınızın kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Teknoloji ile beraber insanlarla ilişkiler kurmak oldukça kolay bir hale geldi. Birçok farklı yöntem ile hem insani hem de ticari ilişkiler kurulabilmekte. Web sitesi oluşturarak ilgi alanlarınızı ve fikirlerini paylaşabilir veya konumuzla alakalı olarak da alan adı ticareti yapabilirsiniz. Kullanım amacınıza uygun site fikrini tasarladıktan sonra sitenize isim bulmanız gerekir.

Bir alan adı sitenizin bel kemiği oluşturur. Her nasıl ki sizin bir adınız vardır ve sizi bulmak isteyenler adınız sorgulatarak size ulaşırlar. İşte aynı bu şekilde web sitelerinin de isimleri olmalıdır. Bu sayede siteye ulaşmak isteyenler alan adını aratarak direkt olarak siteye ulaşım sağlarlar.  

Domain Nedir?

Domain, bir kişinin istediği web sitesine ulaşabilmesi için arama çubuğuna yazdığı sembol ve harf topluluğu olarak bilinir. Örneğin arama çubuğuna zohi.net yazıldığı zaman bu alan adı sitenin kendisine ait olduğu için direkt olarak bu siteye gireceksiniz.

Eğer ki alan adı olmasaydı ve böyle bir araç geliştirilmeseydi internette dolaşım yapmak oldukça zor bir durum alacaktı. IP numarası denilen numaralar ile siteleri aramak zorunda kalacaktık. Bu durum işlerimizi oldukça zor bir duruma sokacaktı. Çünkü her sitenin IP numarasını ezberlemek takdir edersiniz ki kolay bir durum değildir. 

Domain Nasıl Alınır?

Domain nedir sorusunu idrak ettikten sonra bir karara vardınız ve web sitenizi kurmak için adımlar atmaya başladınız. Bu kararda en önemli adım web sitenizi hangi amaç doğrultusunda kuracağınızı belirlemenizdir. Çünkü amaca uygun bir alan adı seçmeniz daha kolay olacaktır. Alan adı buluğ amacı ona göre belirlemek sizleri biraz zorlayabilir.

Alan adınız sizin kimliğiniz, markanız ve sanal dünyada ki kişiliğinizdir. Bu nedenle güzel bir isimle piyasada tutunmak önemlidir. Akılda kalıcı ve insanlarda bir şeyler uyandıracak tarzda domain seçmek sitenizi kaliteli bir noktaya taşıyacaktır.

Domain satın almak için farklı yollar mevcuttur. Bir başkasının daha önceden alıp kullandığı ve süresi dolmuş bir ismi alabilirsiniz. Açık artırma ile satılan alan adlarını da alabilirsiniz. Hali hazırda kullanılan ve sahibi olan bir ismi satın alabilirsiniz. Burada tercih sizindir. Şimdi gelin bu tercihleri yakından inceleyelim.

Süresi Dolmuş Veya Yeni Bir Domain Nasıl Alınır?

Alan adı almak maliyet gerektirir. Bu nedenle maliyeti en düşük seviyede tutmak her zaman ilk öncelik olmalıdır. Maliyeti düşük seviyede tutmak için yeni bir alan adı almak veya süresi dolmuş bir alan adı almak mantıklı tercih olabilir. Çünkü bu şekilde bir domain alındığında hızlı ve kolay şekilde kullanıma başlanabilir. Bu şekilde bir alan adı satın alabilmek için domain satan sitelere başvurabilirsiniz.

Kayıtlı Bir Alan Adı Nasıl Alınır?

Web sitesi ismi alanların büyük bir çoğunluğu yatırım amaçlı alan adı alırlar. Siteleri belli bir değer üzerine çıktığında ise satmaya karar verirler. Bunun için alıcıyı ve satıcıyı buluşturan pazar alanlarına girebilir ve alan adının sahibinden direkt olarak siteyi satın alabilirsiniz.

Açık Artırma İle Alan Adı Nasıl Alınır?

Açık artırma ile alan adı almak çok karlı da olabilir biraz maliyetli de olabilir. Açık artırma ile satın almada fiyat tamamen mücadeleye girdiğiniz kişilerin tekliflerine göre şekillenir. Kayıtlı bir alan adı satın alır gibi beğendiğiniz bir alan adına fiyat verirsiniz ve açık artırma sonucunda en yüksek fiyatı veren alan adının yeni sahibi olur.

Top