X
X

Outlook Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Outlook önbelleği temizleme, bu uygulamanın sorunsuz bir şekilde çalıştırılabilmesi için gerekli bir işlemdir. Outlook uygulaması da genel olarak diğer uygulamalar gibi, bilgisayarda önbellek dosyaları oluşturur ve bu sayede hızlı bir şekilde hizmet verir. Böylece dosyalarda gerekli durumlarda belirli şeyler otomatik olarak tamamlanabilir. Ancak önbellek dosyalarının zaman içerisinde silinmemesi, uygulamanın yavaşlamasına neden olabilir.

Outlook önbelleği silme işlemi öncesinde var olan eski verilerin silinmesi önerilmektedir. Ancak eski verinin silinmesi sonrasında bile, istenen performans alınamıyorsa bu durumda önbelleğin temizlenmesinde yarar vardır.

Outlook Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Outlook önbelleği nasıl temizlenir? sorusunun yanıtı aslında oldukça kolaydır. Önbelleğin temizlenebilmesi için Dosya Gezginin kullanılması gerekecektir. Bu işlem öncesinde bu uygulamanın kapalı olduğundan emin olunmalıdır.

  • Windows+ R ‘ye basarak çalıştır’ı açın.
  •   “%localappdata%\Microsoft\Outlook’’ bu yol yazılmalı ve Enter tuşuna basılmalıdır.
  • Bu işlem sonrasında “RoamCache” yazılı bir klasör ekrana gelecektir.
  • Bu klasör içerisindeki dosyalar önbellek dosyalarıdır.
  • Bu dosyaların tamamının CTRL+ A ile seçin ve silin.

Outlook önbelleği silme öncesinde, kullanıcının yedekleme yapmasına gerek yoktur. Bu işlem sonrasında uygulamaya kaydedilen hiçbir dosya tehlikeye girmeyecektir.

Top