X
X
TRY

Domainlerde Teknik Anlamda Dikkat Edilmesi Gerekenler

AnasayfaYazılarDomainDomainlerde Teknik Anlamda Dikkat E...

Domain ( Alan Adı ) konusunda, teknik anlamda dikkat edilmesi gerekenler, aslında biraz daha bu alandaki güvenliğiniz ve ileriye dönük planlamalarınızda herhangi can sıkıcı bir durumla karşılaşmamanız için derlendi.

Burada amacımız, sizlere verdiğimiz bilgi desteği yanı sıra, teknik desteğin genel halidir diyebiliriz.

Zohi.NET, bu bilgilerin kullanıcı tarafından dikkatle uygulanmasını ve gerekiyorsa tarafımızdan destek alınmasını tavsiye eder.

  • Alan adı kaydı için güvenilir firmaları tercih edin

Aslında bu hayatımızın her alanında geçerli bir durum. Aldığımız hizmetlerden, kullandığımız ürünlere kadar mutlaka sektöründe geçmişi ile güven veren firmaların tercihi son derece önemlidir. Zohi.NET, bu konuda senelerin birikimine sahip olarak, müşteri memnuniyetinin teknik alt yapının sorunsuz ve mükemmelliği ile mümkün olduğunu bilir.

 

  • Art niyetlere karşı register kilidini ( Kayıt ve Transfer Kilidi ) her zaman aktif olsun

Bu alanda domain hunter ( alan adı avcısı ) varlığını düşünerek, marka değeri taşıyan ya da yıllanmış değerde alan adlarınızın, sizin haberiniz olmadan transfer edilmesini engellemek adına mutlaka aktif edilmesi gereken bir panel özelliğidir. Aynı zamanda kendinizi çift katmanlı koruma altına almış olursunuz. Domain transfer işlemlerinde, ICANN tarafından güvenlik amacıyla uygulanan bu işlem sayesinde, habersiz transferlerden de korunmuş olursunuz. Mailinize gelecek transfer kodu olmadığı sürece, işlemin yapılamayacağı bilincinde olunuz.

  • Kişisel bilgileriniz firmaların sorumluluğu gereğidir

Başta ülkemizde, servis sağlayıcıların BTK ( Bilgi Teknolojileri Kurumu ) yasal mevzuatları gereği bazı sorumluluklara sahip olduğu konusunu unutmayın. Bu nedenle, firmaların alan adı kayıtlarında istedikleri kişisel bilgilerinizi mutlaka tam ve eksiksiz olarak giriniz. Bu bilgilerin, zaruri nedenlerle sorumluluklar gereği isteniyor olması, aynı zamanda talep eden servis sağlayıcılarında güven duyulması gereken bir hususu olduğunu unutmayın. Bu tip bilgileri talep etmeyen servis sağlayıcılar, genellikle sorumlulukları olmayan ve güven vermeyen yanları olduğu, sektör tarafından bilinen bir gerçektir.

 

  • Alan adı kayıt sürelerine dikkat edin

Kayıt ettiğiniz alan adlarının minimum 1 sene süreyle aktif hale gelmektedir. Yani, kayıt ettiğiniz andan itibaren, size aitlik süresi 1 senedir. Bu süreler, 1 sene ila 7 sene arasında değişebildiği gibi; standartta yenileme sürelerinin yaklaşmasıyla yaklaşık 60 gün öncesinden, sizlere servis sağlayıcı tarafından sms veya e-mail ile bilgilendirilmelidir. En geç 7 gün öncesine kadar kayıtların yenilenmesi özellikle tavsiye edilir. Alan adınızın aktiflik süresi dolduğu andan itibaren, ortalama 40 gün süreyle ICANN park alanına çekildiğini hatırlatalım. Eğer, yenileme süresini kaçırırsanız tekrardan kayıt ederek satın alabilmeniz için 40 gün kadar beklemeniz gerekebilir. Bu dikkatsizliğin diğer dezavantajı ise, backorder ( arka plandan oto yenileme – satın alma ) hizmeti veren firmalarca veya bu servisleri kullanan kişilerce boşa düştüğü anda otomatik satın alımıdır. Sahip olduğunuz alan adını, bir anlık dikkatsizliğinizle sonrasında yüksek bedellerle satın almak durumunda kalabilirsiniz.

 

Alan adı kaydı yaptırdığınız firmaların servis panellerinde, son zamanlarda iki aşamalı güvenlik hizmetleri aktif olmaktadır. Hesaplarınız bilgileri ele geçirilmiş dahi olsa, cep telefonunuza indirdiğiniz bazı uygulamalar ile hesabınıza dışarıdan erişimi kısıtlayabilirsiniz. Varsa, bu özellikleri mutlaka aktif edin.

 

Zohi.NET olarak paylaştığımız bu bilgilerle, siz müşteri ve ziyaretçilerimize şeffaf hizmet politikamız gereği elimizden gelen desteği sunmaya hazırız. Çok daha fazlasıyla, aradığınız memnuniyet kriterleri Zohi.NET’ te. Uygun fiyat, yeterli alt yapı, sürekli uzman yardım ve her daim aktif iletişim kanallarımız size bu ayrıcalığı yaşatmak için var. Alan adı kaydı ile başlayın, dijital dünyayı uzmanların yardımıyla keşfedin!


Top