X
X

Google Merchant Center Sitenize Fayda Sağlar Mı?

Google Merchant Center Sitenize Fayda Sağlar Mı?

Google, dünya internetinin merkezi. Bir arama motorundan çok daha fazlası. Google deyince, muhtemelen sadece arama motoru olarak kullananların dahi aklına; artık farklı hizmetleri de geliyor. Servislerinin listesini ve kapsam açıklamalarını şurada sıralamaya kalksak, sanırım bir tiyatro oyunu kadar yazmak gerekir. Ama şuan ki asıl konumuz Google Merchant Center.

Google; kıyasıya rekabetin yaşandığı e-ticaret alanında, sitelerin ürünlerini arama yapan ziyaretçilere direkt sonuçlar sayfasında göstererek, Google Merchant Center servisi ile adeta can simidi oluyor. Bu sayede; herhangi bir ürüne ihtiyaç duyan ziyaretçi sitenin tamamını gezmek yerine, bu ürünlere sahip olan ve servisi kullanan e-ticaret sitelerine kısa yoldan ulaşabiliyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, arama sonuçları sayfasında; e-ticaret sitelerine özel direkt ürün listelenmesidir. Ürünün resmi, kısa açıklaması, fiyatı ve direkt tıklanması ile satış sayfasına yönlendirilmesi gibi nitelikli bir reklam özelliğidir.

 

Peki, bu hizmetten nasıl faydalanabilir e-ticaret siteleri?

 

Google’ın birçok servisinde hatta tamamında olduğu gibi, tek bir Google hesabı da bu hizmeti kullanabilmek için yeterli. Onun yanı sıra, sadece e-ticaret siteleri değil reklam ve tanıtıma ihtiyaç duyan her sitenin ilk tercihi olan Google Adwords hesabına sahip olmak gerekiyor.

Birde, Google Merchant Center hizmetinin kapsamı içerisinde olan bir ülkede yer alsanız çok iyi olur. Merak etmeyin, ülkemiz bu hizmet dâhilinde yer alıyor.

Bu iki şartı karşıladıktan sonra,  “https://www.google.com/retail/solutions/merchant-center” adresi üzerinden hizmete ulaşabilir ve ilk adımlarınızı atabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta; satıştaki ürünlerinizin Google arama sayfası sonuçlarında sorunsuz listelenebilmesi için, Google’a bilgi gönderimi sayfasına geldiğinizde tüm yönlendirmelere dikkatle uymanızdır.

Bu ürün eklemeleri, Google’ın özel format dokümanları, APİ’si veya Feed tarzı format dosyaları ile yapabilirsiniz. Bu konuda tüm açıklamalar detayları ile ekleme sayfalarında yer almaktadır.
Burada bizi başarılı işlemi müjdeleyecek olan, Google’a tanımlanan ürünlerin görsel, fiyat, kısa açıklama, varsa yorum ve puanlama dipnotlarının arama sonucunda çıkmasıdır.

Bu hizmetin e-ticaret sitelerine katkısı ne olabilir?

E-ticaret; hizmet ve diğer grup sitelerinin aksiye aksiyon odaklı bir alandır. Yani, her site ziyaretçisinin ürün alımını hedefleyen bir strateji oluşturma zorunluluğu vardır. En azından rekabet ortamının hızla kızıştığı bu zamanda, reel piyasa ile paralel bir strateji oluşturması gereklidir.
Bu varlığını sürdürme hedefinde olan, gelişimi umut eden ger e-ticaret sitesi için adeta bir paroladır.

Ürün alımlarını hızlandırma amacında olan e-ticaret siteleri için Google Merchant Center ‘ da direkt olarak nokta atışı bir satış imkânı sunan yegâne Google servisidir.

Web sitesine trafik çekmenin yanı sıra, her gün milyonlara ziyaretçi, yüz binlerce potansiyel müşterinin ziyaret ettiği arama sayfalarından sıcak satış olanağı her e-ticaret sitesi için kurtarıcı bir formüldür.

Top