X
X
TRY

Hosting Nedir?

AnasayfaYazılarHostingHosting Nedir?

İnternet gerçek hayatın simüle edilerek sanal dünyaya aktarılmış şeklidir. Yani gerçek dünyanın kurgulanarak birebir şekilde kopyalanmasıdır. Gerçek hayatta bir binayı inşa etmek için öncelikle bir arsa satın almak gerekir. İnternette de bir web sitesi kurmak için belirli alan gerekmektedir. Web hosting paketi internet üzerinde bulunan bu arsaların sanal karşılığıdır. Kelime manası barınma demektir.

Web hosting temel olarak 7/24 aktif olan bir bilgisayara belirli dönemlerde ödeme yapılmasıdır. Siteye erişmek isteyen kullanıcıları önce bu bilgisayara bağlanırlar. Host hizmeti sunan bilgisayarlar piyasada mevcut olan standart bilgisayarlardan değildir. Ciddi bir bütçeye ve yüksek internet hızına sahip bilgisayarlardan oluşmaktadır.  Ayrıca host hizmeti sunan bu bilgisayarlar herhangi bir doğal afet ile karşılaşma durumunda bile elektrik kesintisi yaşanmayan çok korunaklı binalara inşa edilmektedir. Bu binalara genel olarak datacenter denilmektedir.

Hosting hizmetini ev ortamında kurmak pek mümkün değildir. Çok ciddi bir bütçeye ihtiyaç duyulmaktadır. Yeterli bütçeyi ayırarak bu sistemleri kursanız dahi yüksek verimli ve kesintisiz internet erişimi sağlayamazsınız. Bu da internet sitesinin host edilmesini engellemektedir.

İdeal Hosting Paketi Nelere Göre Seçilir?

Uygun bir hosting seçmek için bazı etkenlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlar:

  • Yazılım ve alt yapısı
  • Web depolama alanı
  • Web sitesi ziyaretçi trafiği
  • Veri tabanı
  • Subdomain miktarı
  • E-mail

Hosting İşletim Sistemi ve Alt Yapısı

Hosting paketleri piyasaya sürmek istenilen internet sitesinin türü ve amacına göre iki farklı seçeneğe ayrılmaktadır. Bunlar Linux ve Windows’tur. Bu hosting paketlerinden birini seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus kurulmak istenen sitenin alt yapısını oluşturan kodlama dilidir.

Eğer web sitesinin kodlama dili ASP ve ASPX ise Windows Hosting tercih edilmelidir. Eğer web sitesinin kodlama dili PHP ile yazıldı ise Linux Hosting tercih edilmelidir. Zira Windows Hosting PHP’yi, Linux Hosting de ASP’yi desteklememektedir. Hosting paketi satın al konusunda işletim sistemine karar verildikten sonra diğer hususlar kontrol edilmelidir.

Hosting Depolama Alanı

İşletim sistemi konusunda karar verildikten sonra sıradaki unsur ise depolama alanıdır. Hosting alanı kurulmak istenen internet sitesinde yer alacak yazı, scriptin, görsel, video ve benzeri birçok şeyin muhafaza edileceği alanın genişliğidir. Sitenin sahip olacağı depolama alanı aşağı yukarı hesaplanarak belirlenmelidir. Aksi takdir de gerektiğinden fazla depolama alanı satın almak daha fazla ücret ödemek demektir. Bu durum da site sahibini maddi olarak zarara sokacaktır.

Ayrıca gerekli alandan daha azının satın alınması da hosting hizmetinin yetersiz olmasına ve tam verim alınamamasına sebep olacaktır. Bu olayla karşılaşılması ise hosting paketi al ya da bir üst pakete geç demek olacaktır. Burada bir diğer önemli bilgi ise küçük hosting paketleri büyütülebilir ancak büyük paketler küçültülemez.

Eğer depolama alanı hakkında net ya da yaklaşık bir bilgiye sahip değilseniz hosting hizmeti alacağınız firma tarafından satış öncesinde destek talep etmelisiniz.

Web Sitesi Trafik Durunu

Trafik internet sitesini eş zamanlı olarak ziyaret edecek olan kişi sayısına bağlı olarak değişmektedir. Site de yer alan içerikler ne kadar zengin olursa ziyaretçi trafiği de aynı oranda artış göstermektedir. Bu konuda tercih yapılırken sitenin hedef kitlesi ve buna bağlı aylık trafik yoğunluğu yaklaşık olarak tahmin edilmelidir. Yapılan bu yaklaşık tahmine göre hosting paketi al konusunda karar verilmelidir.

Eğer internet sitesinin trafiği altında hizmet sunan bir hosting satın alınırsa; trafik limiti dolduğunda internet sitesine ziyaretçilerin erişimi engellenmektedir. Trafik limitinin sıfırlanacağı bir sonraki aya kadar bu engelleme devam edebilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında daha yüksek bir trafik limitine sahip hosting hizmeti satın alınmalıdır.

Hosting Veri Tabanı

Birbiriyle bağlantısı olan verilerin saklandığı alana veri tabanı denilmektedir. Kurulan internet sitesi açıldığı her seferde veriler bu veri tabanından hızlı ve pratik bir şekilde transfer edilmektedir. Veri tabanı sayesinde hem zamandan kar edilmekte hem de karmaşıklık önlenmektedir.

Veri tabanı MySQL ve MsSQL olarak hosting paket hizmeti içerisinde çeşitlilik göstermektedir. Uygun veri tabanı seçimi yine işletim sistemi ve yazılım alt yapısının kodlama diline göre yapılmaktadır. Kodlama dili PHP olan bir işletim sisteminde MySQL, ASP ve ASPX kodlama diline sahip bir işletim sisteminde ise MsSQL özelliği olan hosting hizmeti seçilmelidir.

MySQL veri tabanına hızlı, güvenlilir, ücretsiz ve kolay kullanıma sahiptir. Ancak MsSQL güvenlik, içerik ve tasarım konularında oldukça ileri düzeyde yetkinliklere sahiptir. Genellikle kurumsal ve e-ticaret şeklinde hizmet sunan sistemler tarafından tercih edilmektedir.

Subdomain Miktarı

Subdomain internet sitelerinin com, info, edu, biz ve org gibi internetteki ad ve adreslerinin genel adıdır. Subdomain miktarı internet sitesinin proje kapsamına göre belirlenmelidir.

E-mail

Hosting paketi satın al hususunda bir diğer ve son önemli nokta e-mail faktörüdür. Pek çok kullanıcı ve internet ziyaretçisi için e-mail güven ve iletişim yönünden oldukça önemli bir noktadır. İnternet sitesi için kaç adet e-mail adresi açılacağı karar verilmelidir. Hosting paketleri incelenirken de e-mail sayısındaki kotaya dikkat edilmelidir.

İdeal Hosting

Tüm bu belirtilen önemli noktalar sonucunda hosting seçiminin oldukça önemli olduğu kaçınılmazdır. Hosting hizmeti kurulacak internet sitelerinin temelini oluşturan bir sistemdir. Belirtilen tüm faktörler detaylı bir şekilde düşünülerek sağlam temellerle internet sitesi kurulmalıdır. Hosting paketleri yazılım, içerik, ziyaretçi kitlesi ve daha birçok noktada büyük yararlar sağlayan bir hizmet sunmaktadırlar.


Top