X
X

Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı, hayatımıza ilk internet sayfasının 1990 senesinde girmesiyle anlam kazanmış bir dijital emektir aslında. İlk web sitesi HTML denilen, temel web programlama dili ile hazırlanmıştır. Şimdi, neredeyse 30 sene geçmesine rağmen kullanılan bu programlama dilinin yanı sıra, gelişen teknolojilere uygun olarak farklı programlama dilleriyle de sayfalar dizayn edilmektedir.

WWW ( World Wide Web) varoluşundan bu yana, artık her eve, her cebe giren internet sayesinde; kurumsal veya kişisel her dijital dünya ihtiyacında web tasarımının bir izi vardır.

İnternet üzerinde ziyaret ettiğiniz her site, bir tasarım ve yazılım aşamasından geçmiştir. Bunun yazılım aşamasında farklı programlama dilleri kullanılmaktadır. En çok bilinenleri arasında; Php, Asp, Aspx, Python, Ajax ve Javascript tarzı geneli web programlama dilleri olan diller kullanılır.

Diğer kısmı, tasarım aşamasıdır. Burada en çok kullanılan program Photoshop’tur. Tasarımın görsel olarak hazırlanması, Front End denilen uzman arkadaşlar tarafından yapılmaktadır.

Görsel dışında, sitenin iskeleti ve organları sayılan programlama kısmını yapan arkadaşlara ise Back End denmektedir.

Web Tasarımı İçin Önemli Olan Noktalar

 

Teknoloji alanımızda her ne kadar hızlı ilerliyorsa, bilgisayar ve web tasarımı alanında da o kadar hızlı ilerlemektedir. Bundan 5 sene önce adını dahi hatırlayamadığımız programlama dilleri ile dolu mesela. Son zamanlarda ise, gelişen programlama teknolojilerinde ise; özellikle web sitelerinin mobil cihaz girişlerine uyumluluğu oldukça önem kazandı. Onun yanı sıra, artık bir web sitesini yayına sokmak, başarılı bir yayın hayatı için maalesef yeterli olmuyor. Yani, responsive ( mobil uyumlu ) bir tasarım artık en önemli dikkat edilmesi gereken noktalardan biri.

Bunun yanı sıra; projenin büyüklüğü göz önüne alınarak, dinamik bir web sitesi içerisinde birçok fonksiyonun kullanıcı ihtiyaçlarına göre iyice tespit edilip, uygulamaya alınması gereklidir. Veritabanı seçimi, programlama dili seçimi, kullanıcı taraflı üyelik fonksiyonları tarzında birçok konuda; web tasarımı aşamasında planlı ve programlı biçimde çalışılması oldukça önemli. Gelişi güzel bir iş çıkarttığınızda, sonradan doğacak ihtiyaçlar süresince hep teknik sıkıntılar baş gösterecektir. Bu tip ihtiyaçların, tecrübeli proje deneyimleri olan ekip veya kişilere danışılarak ya da rakiplerin bir süre gözlemi sonucu, aşılması çok daha kolay olacaktır.

Toparlayacak olursak;

– Bir web sitesi tasarımı, önce ne istendiğini en iyi şekilde anlayarak yapılır. E-ticaret sitesi ihtiyacı, ürün tanıtım sitesi ile karşılanamaz.
– Teknolojik gelişmeler, özellikle web tasarımı ve internet siteleri konusundaki gelişmeler titizlikle takip edilmeli. Güncel bilgiler eşiğinde, gerek duyuluyorsa yeni düzenlemeler ile devam edilmeli.
– Tasarım konusunda, son derece müşteri / ziyaretçi odaklı bir yol çizin.
– Menü yerleşiminden, modül düzenine kadar gayet kolay ve açıkça ana sayfada yer alabilen dizilimlere önem verin.
– Sadeliğe önem verin.
– Renk düzeni, renklerin ziyaretçiler üzerinde yarattığı psikolojik etkileri konusunda kulvarınız ne ise, ona göre bir strateji yapın.

Top